Past Events

Date Time Event Title Location / More Info
Friday 4/18 Saxophone Contemporary Music Concert in 9:00pm Saxophone Contemporary Music Concert Ray Wright Room (ESM 120)
Visiting Italian artist: Michele Bianchini, saxophone
Music of Jason Thorpe Buchanan, Christopher Chandler, Theocharis Papatrechas, Luigi Ceccarelli, Virginia Guastella and Fabrizio De Rossi Re, composers

Thursday 4/10 Guest Speaker: Chaya Czernowin in 3:30pm Guest Speaker: Chaya Czernowin ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 4/8 Composers’ Sinfonietta in 7:00pm Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Friday 4/4 Warren and Patricia Benson Forum on Creativity in 8:00pm Warren and Patricia Benson Forum on Creativity Hatch Hall
In collaboration with New York University’s Casa Italiana Zerilli-Marimὀ
works by Eastman composers based on the works of Italὀ Calvino
Performed by the Eastman BroadBand Ensemble
NYU, New York City, date and location
TBA, May, 2014

Tuesday 4/1 FACULTY ARTIST SERIES – Carlos Sanchez-Gutierrez, composer in 8:00pm FACULTY ARTIST SERIES – Carlos Sanchez-Gutierrez, composer Kilbourn Hall
with Eastman Broadband Ensemble
Jed Gaylin, guest conductor
Cristina Valdes, Daniel Pesca, piano
Makoto Nakura, marimba
Aura Sordo, video artist

Singlet Tickets: $10 general admission
(free to U/R ID holders)
Sold at the door one hour before concert start time. subject to availability

Thursday 3/27 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Hatch Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Friday 3/21 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Brad Lubman, conductor
Robert Morris – Secret Passages
Jason Thorpe Buchanan – Double Concerto
Jeffrey Nelson, soloist
John Zorn – Bateau Ivre

Tuesday 3/18 Nicholas Phan, tenor; Gail Williams, french horn; Myra Huang, piano in 8:00pm Nicholas Phan, tenor; Gail Williams, french horn; Myra Huang, piano Kilbourn Hall
Music of Britten
Thursday 3/6 Guest Speaker: Momenta String Quartet in 3:30pm Guest Speaker: Momenta String Quartet ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 3/4 Schumann Trio in 8:00pm Schumann Trio Kilbourn Hall
Anthony McGill, clarinet; Michael Tree, viola; Anna Polonsky, Piano
Music of Schumann, Clarke, and Brunch

Monday 3/3 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum Hatch Hall
7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Thursday 2/27 Guest Speaker: Hilda Paredes in 3:30pm Guest Speaker: Hilda Paredes ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 2/20 Guest Speaker: David Liptak in 3:30pm Guest Speaker: David Liptak ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Tuesday 2/11 Chicao Symphone Brass Quintet in 8:00pm Chicao Symphone Brass Quintet Kilbourn Hall
“Pinpoint articulation and bell-like incantation”
Gapers Block

Monday 2/3 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
7:00 p.m. – 8:30 p.m.
Thursday 1/23 Federico Garcia in 3:30pm Federico Garcia ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Thursday 1/16 Guest Speaker: Vera Ivanova in 3:30pm Guest Speaker: Vera Ivanova ESM 209
3:30 p.m. to 5:00 p.m.
Wednesday 12/25 Composers’ Forum in 8:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Monday 12/16 Repertory Singers and Women’s Chorus in 8:00pm Repertory Singers and Women’s Chorus Kilbourn Hall
Philip Silvey (WC), Sanders Lau, Nils Klykken (RS), conductors
WC:
Ola Gjeilo – Gloria

Friday 12/13 Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Jared Chase, conductor
Roger Nixon – Fiesta del Pacifico (9′)

Monday 12/9 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Eastman Theater
H. Robert Reynolds, conductor
Stanislaw Skrowaczewski – Music for Winds (21′)

Sunday 12/8 Alan Harris, cello in 3:00pm Alan Harris, cello Hatch Hall
with Barry Snyder, piano; Mikhail Kopelman, violin; Bonita Boyd, fute, Music of Mendelssohn, Faure, and Martinu
Friday 12/6 Eastman School Symphony Orchestra and Eastman-Rochester Chorus in 8:00pm Eastman School Symphony Orchestra and Eastman-Rochester Chorus Eastman Theater
William Weinert and Lee Wright, conductors
Christopher Rouse – Karolju (23′)

Tuesday 12/3 Robert Morris, composer in 8:00pm Robert Morris, composer Hatch Hall
Piano, Winds, River: Music of Robert Morris
Solungga Fang-Tzu Liu, guest pianist

Monday 11/25 Composers’ Sinfonietta in 8:00pm Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
8:00 p.m. – 10:00 p.m.
Sunday 11/24 Rebecca Penneys, Piano in 3:00pm Rebecca Penneys, Piano Kilbourn Hall
Rebecca Penneys, piano
What Pianos and Pianists Do for Fun: two-piano, eight-hand extravaganza
with Eunmi Ko, Omri Shimron, and Johnandrew Slominski

Friday 11/22 Eastman Chorale in 8:00pm Eastman Chorale Christ Church
William Weinert, conductor
William Walton – Cantico del Sole
Stephen Paulus – Pilgrims’ Hymn

Monday 11/18 Mark Kellogg, trombone and euphonium in 8:00pm Mark Kellogg, trombone and euphonium Kilbourn Hall
Some of my Best Friends are Trombone Players
with Joseph Werner, piano; Christopher Azzara, piano; Daniel Ziemann, bass; Michael Burritt, drums Music of Bolter, Premru, Scarbrough, Davis, and Mandel

Sunday 11/17 Ying Quartet in 3:00pm Ying Quartet Kilbourn Hall
Ayano Ninomiya, violin
Janet Ying, violin
Phillip Ying, viola
David Ying, cello

Wednesday 11/13 Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Jared Chase, conductor
Karel Husa – Al Fresco (11′)

Thursday 11/7 Rochester Philharmonic Orchestra and Eastman Opera Theatre in 7:30pm Rochester Philharmonic Orchestra and Eastman Opera Theatre Kilbourn Hall
7:30 p.m. – 10:30 p.m.
Benton Hess, conductor
Jerry Bock – She Loves Me

Thursday 11/7 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Hatch Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Wednesday 11/6 Eastman Wind Ensemble and Musica Nova in 8:00pm Eastman Wind Ensemble and Musica Nova Eastman Theater
Brad Lubman, conductor
Chien-Kwan Lin, saxophone
Michael Burritt, percussion
Pierre Boulez – Dėrive 2 (45′) (MN)
John Adams – Short Ride in a Fast Machine (4′) (EWE)
Harrison Birtwistle – Panic (18′) (EWE)

Tuesday 11/5 Clay Jenkins, jazz trumpet in 8:00pm Clay Jenkins, jazz trumpet Hatch Hall

Friday 10/25 Repertory Singers and Women’s Chorus in 8:00pm Repertory Singers and Women’s Chorus Kilbourn Hall
Philip Silvey and Renata Dworak, conductors
WC:
Jocelyn Hagen – Moon Goddess
Stephen Paulus – Watching the Moon at Midnight
Paulus – I Cannot Dance, O Lord
Andrea Ramsey – I See the Heaven’s Glories Shine

Tuesday 10/22 Tetzlaff Quartet in 8:00pm Tetzlaff Quartet Kilbourn Hall
Music of Haydn, Bartok, and Beethoven
Monday 10/21 Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Jared Chase, conductor
Joseph Schwantner – from a dark millennium (14′)
Steven Danyew – Magnolia Star (6′)
Vincent Persichetti – Symphony for Band (18′)

Wednesday 10/16 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Eastman Theater
Cindi Johnston-Turner and Donald Hunsberger, conductors
Magnus Lindberg – Grand Duo (20′)
Cindy McTee – Tempus Fugit

Tuesday 10/15 Detroit Chamber Winds and Strings in 8:00pm Detroit Chamber Winds and Strings Kilbourn Hall
Music of Caplet, Ibert, Francaix, and Bozza
Monday 10/14 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Brad Lubman, conductor
Luca Francesconi – encore/da capo (13′)
Unsuk Chin – Akrostichon (17′)
Gerard Pesson – Rescousse (14′)

Sunday 10/6 St. Lawrence String Quartet in 3:00pm St. Lawrence String Quartet Kilbourn Hall
Music of Haydn, Golijov, and Dvorak
Friday 10/4 Iktus Percussion Ensemble Concert in 8:00pm Iktus Percussion Ensemble Concert Ray Wright room at Eastman
Repertoire includes a work by
Jason Thorpe Buchanan

Thursday 10/3 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
12:30 p.m. – 1:30 p.m.
Wednesday 10/2 Russell Miller, piano in 8:00pm Russell Miller, piano Hatch Hall
Julia Broxholm, soprano
Program includes: Prelude in B minor – Bach-Siloti
Kreisleriana – Schumann
The Soul Fox (song cycle, New York premiere) – Lori Laitman

Monday 9/23 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Eastman Theater
Cindi Johnston-Turner, conductor
EWO – Takuma Itoh – Daydreams
EWE – Florent Schmitt – Dionysiaques (13′)

Tuesday 9/10 Robert Swensen, tenor in 8:00pm Robert Swensen, tenor Kilbourn Hall
with Paula Fan, piano
Program includes music by the composers of World War one: Charles Ives, George Butterworth, Francis Poulenc, Ivor Gurney, and Erich Korngold

Monday 9/9 George Taylor, viola in 8:00pm George Taylor, viola Kilbourn Hall
with Nicholas Goluses, guitar; Oleh Krysa, Janet Milnes, violin; Carol Rodland, viola; David Ying, cello Music of Dobbins, Brahms and Bach
Sunday 9/8 Tony Caramia, piano in 3:00pm Tony Caramia, piano Kilbourn Hall
Dancing Keys features music inspired by dance for solo piano. The first half will include a Fox-Trot, a Tango, and a variety of dances by Florence Price, Darius Milhaud, Dave Brubeck, and Alberto Ginastera. The second half will focus on jazz waltzes by Chick Corea, Ron Carter, Bill Evans, Fred Hersch, and Caramia
Saturday 9/7 Eastman Virtuosi in 8:00pm Eastman Virtuosi Kilbourn Hall
George Taylor, viola, Nicholas Goluses, guitar; Renee Jolles, violin, Carol Rodland, viola; Natalya Antonova, piano; Richard Killmer, oboe, Kenneth Grant, clarinet, John Hunt, bassoon, W. Peter Kurau, horn, Alan Harris, cello, James VanDemark, double bass, Mark Davis Scatterday, conductor
Music by Dobbins, Matinu, Scriabin and Dvorak

Friday 9/6 Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital in 8:00pm Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital Kilbourn Hall
Harold Danko, Bill Dobbins, piano; Clay Jenkins, trumpet; Mark Kellogg, trombone; Charles Pillow, saxophone; Bob Sneider, guitar; Jeff Campbell, bass; Rich Thompson, drums
Friday 9/6 Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital in 8:00pm Jazz Studies and Contemporary Media Faculty Chamber Recital Kilbourn Hall
Harold Danko, bill Dobbins, piano; Clay Jenkins, trumpet; Mark Kellogg, trombone; Charles Pillow, saxophone; Bob Sneider, guitar; Jeff Campbell, bass; Rich Thompson, drums
Wednesday 9/4 David Liptak and Ricardo Zohn-Muldoon, Composers in 8:00pm David Liptak and Ricardo Zohn-Muldoon, Composers Hatch Hall
Music by David Liptak and
Ricardo Zohn-Muldoon featuring
Jamie Jordan, soprano
with Joanna Bassett, flute; Pia Liptak, violin; Julia Shulman, bass; Dieter Hennings Yeomans, guitar;
Chien-Kwan Lin, alto saxophone;
Michael Burritt, Megan Arns and Tomasz Arnold, percussion; and
Jerry Hou, conductor
Program includes:
Flores del viento – Zohn-Muldoon
The Eye that Directs a Needle Liptak
Precludes – Liptak
YoNo/TuSi/YoTu/SiNo – Zohn-Muldoon

Tuesday 9/3 Duo harp recital with Courtney Hershey Bress, Principal Harp, Colorado Symphony Orchestra in 3:00pm Duo harp recital with Courtney Hershey Bress, Principal Harp, Colorado Symphony Orchestra Kilbourn Hall
Music of Debussy, Franck, Tournier, and Kaska
Kathleen Bride, harp

Thursday 5/2 Symposium Speaker: Ricardo Zohn-Muldoon in 3:30pm Symposium Speaker: Ricardo Zohn-Muldoon ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 4/18 Discussion of 4/12/13 Composers Forum in 3:30pm Discussion of 4/12/13 Composers Forum ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Friday 4/12 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
7:00 P.M. – 8:30 P.M
Thursday 4/11 Symposium Guest Speaker: Hans Abrahamsen in 3:30pm Symposium Guest Speaker: Hans Abrahamsen ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 4/10 JACK Quartet in 8:00pm JACK Quartet Hatch Hall

Monday 4/8 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall

Thursday 4/4 Discussion of 3/28/13 Composers Forum in 3:30pm Discussion of 3/28/13 Composers Forum ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Friday 3/29 Ossia in 8:00pm Ossia Kilbourn Hall
Program:
Magnus Lindberg – Ur
Mason Bates – Omnivorous Furniture
TBD – Ossia International Composition Prize Winner
Christopher Chandler – New Work (commissioned by Ossia)

http://ossianewmusic.org/current-season/
http://ossianewmusic.org/opportunities/composition-prize/

Thursday 3/28 Symposium Guest Speaker: Melinda Wagner in 3:30pm Symposium Guest Speaker: Melinda Wagner ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 3/28 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
12:30 P.M. – 1:30 P.M.
Thursday 3/21 Discussion of 3/20/13 Composers’ Sinfonietta in 3:30pm Discussion of 3/20/13 Composers’ Sinfonietta ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 3/20 Composers’ Sinfonietta in 8:00pm Composers’ Sinfonietta Kilbourn Hall
8:00 P.M. – 10:00 P.M.
Thursday 3/7 Discussion of 2/21/13 Composers Forum in 3:30pm Discussion of 2/21/13 Composers Forum ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Saturday 3/2 Pacifica Quartet in 3:00pm Pacifica Quartet Kilbourn Hall
Simin Ganatra, violin
Sibbi Bernhardsson, violin
Masumi Per Rostad, viola
Brandon Vamos, cello
Music of Haydn, Britten, and Brahms

Thursday 2/28 Chamber Percussion, featuring “kinetikus”, by David Crumb in 8:00pm Chamber Percussion, featuring “kinetikus”, by David Crumb Kilbourn Hall

Thursday 2/28 Symposium Guest Speaker: David Crumb in 3:30pm Symposium Guest Speaker: David Crumb ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 2/27 Guest Artist Recital – David Crumb, composer in 8:00pm Guest Artist Recital – David Crumb, composer Hatch Hall

Thursday 2/21 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
7:00 P.M. – 8:30 P.M.
Thursday 2/21 Symposium Speaker: Robert Morris in 3:30pm Symposium Speaker: Robert Morris ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Monday 2/18 Ossia in 8:00pm Ossia Kilbourn Hall
Program:
Andy Akiho – LIgNEouS 1
George Crumb – Songs, Drones, and Refrains of Death
Ricardo Zohn-Muldoon – Candelabra III
Mark Anthony Turnage – Release

http://ossianewmusic.org/current-season/

Thursday 2/14 Symposium Speaker: David Liptak in 3:30pm Symposium Speaker: David Liptak ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 2/13 Faculty Artist Concert, Robert Morris, composer in 8:00pm Faculty Artist Concert, Robert Morris, composer Hatch Hall

Monday 2/11 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Program:
David Lang – Increase
Julia Wolfe – Tell Me Everything
Michael Gordon – Four Kings Fight Five

Monday 2/4 Eastman Philharmonia in 4:00pm Eastman Philharmonia Kodak Hall at Eastman Theatre
Tommy Dougherty’s “Three Pieces for Orchestra” to be performed.
Saturday 2/2 Student Degree Recital – Thomas Dougherty, violin in 7:00pm Student Degree Recital – Thomas Dougherty, violin Kilbourn Hall

Thursday 1/31 Symposium Guest Speaker: Daniel Godfrey in 3:30pm Symposium Guest Speaker: Daniel Godfrey ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Wednesday 1/30 Dinosaur Annex in 8:00pm Dinosaur Annex Kilbourn Hall
8:00 P.M. – 10:00 P.M. Reception immediately following in Cominsky Promenade
Thursday 1/24 Symposium Speaker: Carlos Sanchez-Gutierrez in 3:30pm Symposium Speaker: Carlos Sanchez-Gutierrez ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 1/17 Symposium in 3:30pm Symposium ESM 209
3:30 P.M. to 5:00 P.M.
Thursday 12/13 Composers’ Symposium: Brad Lubman in 3:30pm Composers’ Symposium: Brad Lubman ESM 209

Wednesday 12/5 Ossia in 8:00pm Ossia Eastman East Wing, 415
Featuring works by Unsuk Chin, Kaija Saariaho, Morton Feldman, and a new work by student composer Stylianos Dimou.

http://ossianewmusic.org/current-season/

Friday 11/30 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Featuring works by Schwantner, Gandolfi, and Maslanka.

http://www.rochester.edu/Eastman/calendar/?event&id=691686&from=30November2012&to=30November2012

Thursday 11/29 Composers’ Forum in 8:00pm Composers’ Forum ESM 120

Monday 11/19 Composers’ Sinfonietta in 8:00pm Composers’ Sinfonietta ESM 120
Featuring works by Nathan Stang, Theocharis Papatrechas, Gilad Rabinovitch, and Lena Nietfeld.
Thursday 11/15 Composers’ Symposium: Christopher Shultis in 3:30pm Composers’ Symposium: Christopher Shultis ESM 209
Christopher Shultis will present a lecture on composer John Cage entitled “The Dialectics of Experimentalism.”
Tuesday 11/13 Eastman Computer Music Center Concert in 8:00pm Eastman Computer Music Center Concert TBD
Featuring works by Lillios, Yup, Romitelli, Buchanan, and Lemke.
Monday 11/12 Composers’ Symposium: Elainie Lillios in 3:30pm Composers’ Symposium: Elainie Lillios ESM 404

Saturday 11/10 Benson Forum for Creativity: “Playing with words – an afternoon of exploring and singing poetry” in 1:00pm Benson Forum for Creativity: “Playing with words – an afternoon of exploring and singing poetry” Hatch Hall
Runs from 1pm to 4:30pm.
Thursday 11/8 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Hatch Hall
Featuring works by student composers Urquiaga, Chen, Reynolds, Stang, and Arnold.
Thursday 11/1 Duo Diorama in 8:00pm Duo Diorama Hatch Hall

Thursday 11/1 Composers’ Symposium: Duo Diorama in 3:30pm Composers’ Symposium: Duo Diorama Hatch Hall

Wednesday 10/31 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre

Wednesday 10/17 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova TBD
Music by faculty composers and Boulez.
Thursday 10/4 Ossia in 8:00pm Ossia Eastman East Wing, 415

Thursday 10/4 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Hatch Hall

Thursday 9/27 Composers’ Symposium: Robert Morris in 3:30pm Composers’ Symposium: Robert Morris ESM 209

Friday 9/14 Organ Concert in 7:30pm Organ Concert Christ Church
New works by Eastman and Cornell composers.
Thursday 5/31 Eastman BroadBand in 8:00pm Eastman BroadBand Eastman East Wing, 415
Music of Carlos Sanchez-Gutierrez

8:00 – 10:00 p.m.

Saturday 5/12 Rochester Philharmonic Orchestra in 8:00pm Rochester Philharmonic Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
New work by composer Gilad Rabinovitch.
Thursday 5/10 Rochester Philharmonic Orchestra in 7:30pm Rochester Philharmonic Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
New work by composer Gilad Rabinovitch.
Saturday 5/5 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Eastman Theater
Percussion Rochester Festival

Eastman Wind Ensemble
Mark Scatterday Conducting,
Michael Burritt soloist

– Premier of Michael Burritt “Concerto for Percussion and Wind Ensemble”

Neil Varon, Conductor
Eastman Philharmonia and Nexus soloists.

– Ellen Taaffe Zwilich – “Rituals” for 5 percussion soloists and Orchestra.

08:00 – 10:00 p.m.

Friday 5/4 Chamber Percussion Ensemble in 8:00pm Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Percussion Rochester Festival

Brad Lubman Conducting

Premier of the winner of the John Beck prize –
work for chamber ensemble and percussion soloist (Matthew Evans Soloist) with Musica Nova.

08:00 – 10:00 p.m.

Thursday 5/3 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest speaker: Carlos Sánchez-Gutiérrez

03:30 – 05:00 p.m.

Wednesday 4/18 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Mark Davis Scatterday, conductor
Reed Chamberlin and Christopher Unger, assistant conductors

Grainger: Gum Sucker’s March
Nelson: Passacaglia
Clarke: Samurai
Michael Burritt premiere (also perc. fest)
Maslanka: Symphony No. 8

08:00 – 10:00 p.m.

Tuesday 4/17 Eastman East Wing in 8:00pm Eastman East Wing Hatch Hall
Warren and Patricia Benson Forum on Creativity.

Special Guest: Anna Schuleit, artist.
Works by Eastman composers.

08:00 – 10:00 p.m.

Saturday 4/14 Rachel Seah in 6:30pm Rachel Seah Ciminelli Formal Lounge
Degree Recital of the Composer Rachel Seah
featuring rarely performed works of the solo piano literature. The concert also contains three of her compositions, a piece for solo clarinet, a vocal octet
and a trio for flute, cello and piano.

6:30 – 8:30 p.m.

Thursday 4/12 Chamber Percussion Ensemble in 8:00pm Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Steve Reich Mallet Quartet, Aurel Hollo –
Jose Before John 5,
Lou Harrison Violin Concerto

Wednesday 4/11 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
joint “production” of Musica Nova, Ossia,
Percussion Ensemble and some
members from Signal:

Reich – Drumming Part One
Reich – Double Sextet
Reich – Tehillim (part of the 75th birthday celebrations for Reich during the 2011-12 season).

08:00 – 10:00 p.m.

Tuesday 4/10 Composers’ Forum in 8:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
08:00 – 10:00 p.m.
Thursday 4/5 Ossia Concert. in 8:00pm Ossia Concert. Kilbourn Hall
Igor Santos – New Work*
Ossia International Prize Winning Work
Ruben Seroussi – Jazz… à propos de Matisse
Frederic Rzewski – Attica

08:00 – 10:00 p.m.

Thursday 3/29 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Discussion on Composers’ Sinfonietta concert.

03:30 – 05:00 p.m.

Friday 3/23 Composers Sinfonietta in 8:00pm Composers Sinfonietta Kilbourn Hall
Concert with new compositions by:

Elizabeth Kelly
John Liberatore
Jung Sun Kang
Lena Nietfeld

08:00 – 10:00 p.m.

Thursday 3/22 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest Speaker: Ricardo Zohn-Muldoon

03:30 – 05:00 p.m.

Thursday 3/8 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
12:30 – 1:30 p.m.
Wednesday 2/29 Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Mark Davis Scatterday, conductor
Reed Chamberlin and Christopher Unger, assistant conductors

Grainger: Colonial Song , Shepherds Hey CU
Steven Bryant: Alchemy in Silent Spaces
Daugherty: Bells for Stokowski RC

08:00 – 10:00 p.m.

Monday 2/27 Eastman Wind Ensemble in 3:45pm Eastman Wind Ensemble EEW 415
Eastman Wind Ensemble:
Reading of Weijun Chen’s piece with title:
“Distance (Romance II)”
Conductor: Mark Scatterday

03:45 – 05:25 p.m.

Friday 2/24 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Sierra: Sinfonia No. 3
Mackey: Redline Tango
Husa: Apotheosis of this Earth (w/ Cornell Chorus)

Thursday 2/23 Chamber Percussion Ensemble in 8:00pm Chamber Percussion Ensemble Eastman Theater
David Lang “So Called Laws of Nature”
Thursday 2/23 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Discussion of student works from 2/23 Composers Forum, moderated by Lisa Bielawa.

03:30 – 05:00 p.m.

Thursday 2/23 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall
12:30 – 1:30 p.m.
Thursday 2/16 Chamber Percussion Ensemble in 8:00pm Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Music of: Istvan Marta,
Lou Harrison, Henry Cowell
and Jennifer Bellor, “Heat Remix 2.0”.

Thursday 2/16 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest Speaker: Lisa Bielawa

03:30 – 05:00 p.m.

Wednesday 2/15 ECMC in 8:00pm ECMC Kilbourn Hall
ECMC concert.

Featuring the work of John Chowning.

08:00 – 10:00 p.m.

Wednesday 2/15 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 404
Guest Speaker: John Chowning

(Wednesday) – 03:30 – 05:00 pm

Thursday 2/9 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest Speaker: Karen Tanaka

03:00 – 05:00 p.m.

Monday 2/6 Eastman Philharmonia in 8:00pm Eastman Philharmonia Kodak Hall at Eastman Theatre
Brad Lubman, guest conductor.
Yunjin Kim, soprano.

Ligeti – Atmospheres
Messiaen: Poemes pour Mi
Stravinsky – Le Sacre du Printemps .

08:00 – 10:00 p.m.

Thursday 2/2 Ossia in 8:00pm Ossia Kilbourn Hall
Zs – I Can’t Concentrate
Tristan Perich – qsqsqsqsqqqqqqqqq
Louis Andriessen – Bells for Haarlem
Don Byron – Eugene

08:00 – 10:00 p.m.

Thursday 2/2 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest Speaker: Allan Schindler

03:30 – 05:00 p.m.

Wednesday 2/1 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Christopher Unger, conducting

Janácek: Sokol Fanfare
Brouwer: Cancion de Gesia
Fiser: Report
Hovhannes: Symphony No. 4

08:00 – 10:00 p.m.

Monday 1/30 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Brad Lubman, Principal Conductor
Geoffrey Pope, Assistant conductor

Adès – Chamber Symphony
Xenakis – ST 10
(other works TBA)

08:00 – 10:00 p.m.

Thursday 1/26 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest Speaker: Brad Lubman

03:30 – 05:00 p.m.

Thursday 1/19 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest Speaker: Barry Conyngham

03:30 – 05:00 p.m.

Friday 12/9 EWE Concert in 8:00pm EWE Concert Kodak Hall at Eastman Theatre
Steven Stucky:
Concerto for Percussion
Percussion solo: Michael Burritt

Friday 12/9 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Mark Davis Scatterday, conductor
Reed Chamberlin and Christopher Unger, assistant conductors

Steven Stucky, guest composer
Michael Burritt, percussion

Eastman Wind Orchestra:
Ticheli: Postcard
Daugherty: Niagara Falls CU
Maslanka: Short Symphony RC


Eastman Wind Ensemble:
Prangcharoen: Mantras (Chien-Kwan Lin, saxophone)
David T. Little: East Coast Attitudes
Stucky: Percussion Concerto (Michael Burritt, percussion)

8:00 – 10:00 p.m.

Friday 12/9 Master classes in 10:00am Master classes Hatch Hall
Steven Stucky.
Master class for Composition students.
10:00 a.m. – 01:00 p.m.

Thursday 12/8 Composition Symposium in 8:00pm Composition Symposium Hatch Hall
Concert featuring selected chamber
and choral works by Steven Stucky.

Thursday 12/8 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest composer: Steven Stucky
03:30 – 05:00 p.m.

Wednesday 12/7 Steven Stucky in 2:00pm Steven Stucky Annex 902
Interactive performance of “Boston Fancies”, with the composer attending.
Musica Nova, Geoffrey Pope, assistant conductor.
02:00 – 03:25 p.m.

Tuesday 12/6 Lecture in 4:30pm Lecture Ciminelli Formal Lounge
Lecturer: Steven Stucky.
Lecture sponsored by the
departments of Music Theory
and Musicology.

Thursday 12/1 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest speaker: Artist Anna Schuleit.
03:30 – 05:00 p.m.

Monday 11/28 Ossia Concert. in 8:00pm Ossia Concert. Kilbourn Hall
Wolfgang Rihm – Passiontide Motets
Salvatore Sciarrino – Il Silenzio Degli Oracoli
Toru Takemitsu – Garden Rain
Igor Santos – New Work*
Luciano Berio – Folk Songs

Monday 11/21 Composers Sinfonietta in 8:00pm Composers Sinfonietta Kilbourn Hall
Concert with new compositions by:

Aristea Mellos
Igor Santos
Gilad Rabinovitch
Josh Heyman

Thursday 11/17 Composition Symposium in 3:00pm Composition Symposium Hatch Hall
Guest composer: Arlene Sierra.
Friday 11/11 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Guest conductor: Jeffrey Milarksy

Birtwistle – Tragoedia
Stucky – Boston Fancies
Lindberg – Corrente

Thursday 11/10 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall

Wednesday 11/9 EWE Concert in 8:00pm EWE Concert Kodak Hall at Eastman Theatre
Featuring Daniel Pesca, “Forking Paths”,
and Robert Morris, “Concerto for Piano and Winds”.

Tuesday 11/8 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 305
Guest composers: Robert Morris, Daniel Pesca.
03:30 – 05:00 p.m.

Thursday 11/3 Composition Symposium in 3:30pm Composition Symposium ESM 209
Guest composer: David Liptak
03:30 – 05:00 p.m.

Tuesday 11/1 Chamber Percussion Ensemble in 8:00pm Chamber Percussion Ensemble Eastman Theater
Music of Steve Reich,
John Cage, Paul Lansky
and Iannis Xenakis.

Wednesday 10/26 Composition Symposium in 10:00am Composition Symposium Ciminelli Formal Lounge
Guest speaker: Gunther Schuller.
10:00 to 11:30 a.m.

Monday 10/24 Paraphrase in 7:00pm Paraphrase Kodak Hall at Eastman Theatre
Paraphrase, by Anthony Duarte,
performed by ESSO.

Thursday 10/20 Chamber Percussion Ensemble in 8:00pm Chamber Percussion Ensemble Kilbourn Hall
Music of Torbjorn Lundquist,
Ivan Trevino, Maurice Ohana,
Alexandre Lunsqui
and Clay Condon

Thursday 10/13 Composers’ Forum in 7:00pm Composers’ Forum Kilbourn Hall

Thursday 10/6 Composers’ Forum in 12:30pm Composers’ Forum Kilbourn Hall

Wednesday 10/5 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Guest conductor: Alan Pierson

Webern – Fünf Stücke, op. 10
Nancarrow – Study No. 2
Ligeti – Piano Concerto

Wednesday 10/5 Eastman BroadBand in 6:00pm Eastman BroadBand New Rehearsal Room, EEW
Open rehearsal of program to be
performed at Festival
International Chihuahua.

Tuesday 9/27 Ossia Concert. in 8:00pm Ossia Concert. Kilbourn Hall
Meredith Monk – Rally
Julia Wolfe – Dark Full Ride (Part II)
Matt Evans – New Work*
Aristea Mellos – New Work*
Arvo Pärt – Summa

Tuesday 9/20 Organ Concert in 8:00pm Organ Concert Christ Church
New works by Eastman composition students.
Project directed by Prof. Martin Herchenröder.

Thursday 4/28 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall

Wednesday 4/13 Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra in 8:00pm Eastman Wind Ensemble and Eastman Wind Orchestra Kodak Hall at Eastman Theatre
Stark – Augenblick; Maslanka – Symphony #2; James Stephenson – Concerto for Brass Quintet
Wednesday 4/6 Composers Forum in 8:00pm Composers Forum Kilbourn Hall

Tuesday 3/29 Ossia in 8:00pm Ossia Kilbourn Hall
Anderson, Ossia International Prize Winning Works, Lehman, Glass, Schindler, Lavista
Friday 3/25 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Sierra – Alegria; Turrin – Hemispheres
Friday 3/18 Composers Sinfonietta in 8:00pm Composers Sinfonietta Kilbourn Hall

Thursday 3/17 Composers Forum in 12:30pm Composers Forum Kilbourn Hall

Tuesday 3/15 Faculty Artist: Allan Schindler in 8:00pm Faculty Artist: Allan Schindler Kilbourn Hall

Monday 3/14 Eastman Computer Music Center in 8:00pm Eastman Computer Music Center Kilbourn Hall
2 visiting guest composers (one of whom is Elaine Lillios), new music from Eastman composers, 2 classic electroacoustic works, at least one film work
Wednesday 3/2 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall

Thursday 2/24 Composers Forum in 12:30pm Composers Forum Kilbourn Hall

Tuesday 2/22 Kilbourn Artist Series: Eighth Blackbird in 8:00pm Kilbourn Artist Series: Eighth Blackbird Kilbourn Hall

Friday 2/18 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Ricardo Lorenz – El Muro; Tonia Ko – Dwelling; Peck – The Glory and the Grandeur; (Volta Trio, guest percussionists)
Wednesday 2/16 Faculty Artist: David Liptak in 8:00pm Faculty Artist: David Liptak Kilbourn Hall
Premiere performances of Preludes, for alto saxophone and marimba, by Chien-Kwan Lin and Michael Burritt; and Constellations, for solo piano, by Zuzanna Szewczyk
Monday 2/7 Ossia in 8:00pm Ossia Kilbourn Hall
Berio, Lachenmann, Takemitsu, Pope, Davies
Wednesday 1/26 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Beibdenbender – Stomp; Dahl – Sinfonietta; Jacob ter Veldhuis – Tahahatchie Concerto
Monday 1/24 Faculty Artist: Robert Morris in 8:00pm Faculty Artist: Robert Morris Kilbourn Hall

Thursday 12/9 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Music of Oliver Knussen
Monday 12/6 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Mackey – Redline Tango; Maslanka – Symphony #7
Monday 11/22 Composers Sinfonietta in 8:00pm Composers Sinfonietta Kilbourn Hall

Friday 11/12 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
Schwantner – In Evening’s Stillness; Stucky – Thronos; Sierra: Fandango
Thursday 11/11 Ossia in 8:00pm Ossia Kilbourn Hall
Feldman, Rabinovitch, Berg
Tuesday 11/9 Composers Forum in 12:30pm Composers Forum Kilbourn Hall

Sunday 10/31 Eastman BroadBand in 3:00pm Eastman BroadBand Room 120
Broadband Tour Sendoff Concert
Wednesday 10/20 Composers Forum in 7:00pm Composers Forum Kilbourn Hall

Friday 10/15 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kodak Hall at Eastman Theatre
The Gift of Music

Burritt – Concerto for Marimba

Allan Schindler – passe-partout

Friday 10/8 Ossia in 8:00pm Ossia Kilbourn Hall
Stockhausen, McMillan, Diesendruck, Abrahamsen
Thursday 9/30 Composers Forum in 12:30pm Composers Forum Kilbourn Hall

Friday 9/24 Eastman Wind Ensemble in 8:00pm Eastman Wind Ensemble Kilbourn Hall
Stravinsky – Symphonies of Wind Instruments
Thursday 9/23 Musica Nova in 8:00pm Musica Nova Kilbourn Hall
Morris, Xenakis, Feldman, Varese
Sunday 9/19 Ossia in 4:00pm Ossia Webster Arboretum
Outdoor performance of Arboreum by Robert Morris
Venue phone: (585) 234-4622.
Sunday 9/19 Ossia in 2:00pm Ossia Webster Arboretum
Outdoor performance of Arboreum by Robert Morris
Venue phone: (585) 234-4622.

Subscribe: RSS | iCal

←Past Events→